Pojistit online byt, dům, chatu, chalupu či jinou realitu můžete levně na pojištění nemovitosti. Pokud chcete hledat nemovitosti i mimo Brno můžete zkusit celostátní katalog s nabídkou reality.name a nebo pokud bezrealitky pak zkuste pronájem bytu a nebudete platit provizi.Energetické štítky pro nemovitosti v Brně

Energetický štítek je neoficiální název pro „Průkaz energetické náročnosti budovy“. V podstatě jde o protokol, kterým je vyjádřena energetická náročnost nemovitosti, která je na základě hodnocení zařazena do jedné ze sedmi klasifikačních tříd (A-G).

 

Na energetické náročnosti nemovitosti se podílí několik faktorů, které jsou hodnoceny a které pak lze z protokolu vyčíst. Protokol o energetické náročnosti pak uvádí mj. následující informace:

 • energetickou spotřebu celého objektu vztažné plochy na 1 m2/ rok / kW / hod.
 • podíl energie připadající na osvětlení a další spotřebu elektřiny
 • podíl energie připadající na topeni a ohřev užitkové vody
 • podíl energie připadající na chlazení
 • kvalitu stavebních konstrukcí ve vztahu k tepelným unikům a ztrátám

Energetický štítek může vyhotovit pouze oprávněná osoba, tzv. energetický auditor, jichž je v současné době kolem 850. Zpracovat energetický štítek pro běžnou nemovitost trvá zhruba 5-10 hodin, včetně 1-2 hodinové prohlídky nemovitosti. Cena energetického štítku se pohybuje od 2000 – 5000 Kč v případě bytu a 3000 – 8000 Kč v případě rodinného domu. Platnost energetického štítku je 10 let. Originál je vždy možné nahradit úředně ověřenou kopií.

 

Pokud prodáváte či pronajímáte nemovitost přes naši realitní kancelář, pak jsme schopni zajistit vám vyhotovení energetického štítku, a to v kratší než obvyklé lhůtě a za příznivou cenu. 

 

Energetický štítek budete potřebovat, pokud se rozhodnete nemovitost prodat, pronajímat či rekonstruovat. Nyní se však nacházíme v jakémsi tříletém přechodném období, které končí ke dni 1.1.2016, ve kterém většina majitelů nemovitostí energetický štítek nakonec potřebovat nebude.

 

Jaké situace tedy mohou nastat a ve kterých z nich energetický štítek v současné době potřebujete a ve kterých nikoli?

 

 • Prodej bytu

Energetický štítek budovy (jako celku) si musíte písemně vyžádat od společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud vám není společenstvím vydán, pak vám postačí místo energetického štítku faktury za dodávky energie (elektřina, plyn, teplo) za uplynulé tři roky. Tyto faktury musíte předložit zájemci o koupi bytu a budou také součástí kupní smlouvy.

 

 • Pronájem bytu

Energetický štítek budete potřebovat až od 1.1.2016. Do té doby, pokud jej nemáte, ho mohou nahradit faktury za dodávky energie (elektřina, plyn, teplo) za uplynulé tři roky.

 

 • Prodej rodinného domu

Energetický štítek potřebujete od 1.1.2013.

 

 • Pronájem rodinného domu

Energetický štítek může být až do 1.1.2016 nahrazen fakturami ze dodávky energie (elektřina, plyn, teplo) za uplynulé tři roky.

 

 • Rekonstrukce rodinného domu

Energetický štítek potřebujete od 1.1.2013.

 

 • Prodej bytového domu nebo jiné budovy

Energetický štítek potřebujete od 1.1.2013. To platí i v případě prodeje ucelené části nemovitosti.

 

 • Pronájem bytového domu nebo jiné budovy

Energetický štítek potřebujete od 1.1.2013. V případě pronájmu ucelené části budovy potřebujete energetický štítek od 1.1.2016. Do té doby jej můžete nahradit fakturami za dodávky energií (elektřina, plyn, teplo) za uplynulé tři roky.

 

Energetický štítek musíte předložit zájemci o koupi či pronájem nemovitosti. Kupujícímu či nájemci pak musí být i předán (jako součást kupní či nájemní smlouvy). Ukazatele energetické náročnosti zapsané na energetickém štítku musíte uvádět i v inzerci vztahující se k prodeji či pronájmu nemovitosti. V případech, kdy je energetický štítek nahrazen fakturami za dodávky energií, se samozřejmě tyto ukazatele do inzerce neuvádějí.

 

 

 

 

Datum publikace: 9.1.2013


Více článků z kategorie Články

Více článků z kategorie ČlánkyKontakt: info@realitybrno.info

Hledej: v obci:

 

Reality Brno